Hlenová zátka je součást těhotenství, mnoho maminek o ní ale příliš neví

Když se řekne hlenová zátka, většina budoucích maminek si v hlavě představí blížící se porod. Je to vlastně docela logické, protože když se hlenová zátka rozhodne říci tvému tělu sbohem (chápej tak, že jednoduše odejde) je to první signál, že se tělo připravuje na porod a příchod miminka na svět tak může být opravdu na spadnutí.

Jenže co dál? Víš ještě něco jiného o hlenové zátce? Samozřejmě kromě toho, že jednoho dne z tvého těla odejde. Což se může stát klidně i několik týdnů před porodem, stejně tak i jen pár hodin?

Hm, hlenová zátka – a co že to vlastně je?!

Pokládáš si tuhle otázku taky? Možná jsem tě zaskočila, viď? Třeba sis myslela, že o hlenové zátce vlastně ani nic vědět nepotřebuješ. Chyba lávky, alespoň základní znalost by podle mě měla mít úplně každá budoucí maminka. Bez výjimky.

Hlenové zátce se často mezi maminkami přezdívá špunt, který když odejde, odstartuje porod. Jasně, na jednu stranu je to pravda, protože ve většině případů odchod zátky skutečně předvídá, že maminka bude rodit. Na stranu druhou má hlenová zátka za úkol především ochránit miminko, které s láskou nosíš pod svým srdcem, před možnými infekcemi a bakteriemi, jež se k němu mohou dostat skrze tvoje pohlavní orgány. Ještě bych měla zmínit, že slouží i k tomu, aby děložní čípek chránila před poraněním.

hlenová zátka

Víš, jak vypadá?

Další otázka pro tebe: víš, jak hlenová zátka vypadá? Pokud kroutíš hlavou, že nemáš ani tušení, ráda ti její podobu blíže vysvětlím. Hlenová zátka vypadá jako hlen. Zatímco během těhotenství má průhlednou čirou barvu a je hodně hustá a lepkavá, když se tělo připraví na porod a dospěje k názoru, že je čas na to, aby zátka odešla, může mít lehce narůžovělou barvu.

Je příslibem porodu, není to ale povinnost

Nerada bych tě nechala v přesvědčení, že odchod hlenové zátky znamená na 100 % začínající porod. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí a ty bys to měla vědět, abys třeba zbytečně neplašila, pokud náhodu zaznamenáš, že tento hlen z tvého těla odešel. Ve většině případů sice skutečně předvídá porod, není to ale povinnost ani nutnost. Proto na to nespoléhej, a když zátka odejde, nezačni hned vyšilovat, že už je to opravdu tady. Místo toho sleduj své tělo a čekej, jestli se objeví i další doprovodné znaky začínajícího porodu.

 

 

 

Přidej se k nám také na Facebooku.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *