Péče o první zoubky

Čas čtení: 3 min.

Tak je to konečně tady! Vašemu miminku narostly první zoubky. Jedná se určitě o radostnou událost, nicméně s ní také vyvstávají mnohé další otázky. Musí se čistit? Jak často a čím? Existují speciální kartáčky? Nerostou křivě? A co když růst zoubků doprovází teplota? Na všechny tyto otázky a některé další se pokusíme zodpovědět v tomto článku.

Příznaky růstu zoubků

Růstu úplně prvních zoubků si ani nemusíte všimnout. První řezáky se velmi často prořezávají velice nenápadně. Je možné, že vaše dítě bude více podrážděné a plačtivé, u těch citlivých se může vyskytnout také horečka. Dalším příznakem může být například slinění a snaha strkat si do úst různé hračky. Dáseň kolem klubajícího se zubu bývá začervenalá, nateklá a měkká.

Čistění prvních zoubků

Jakmile se zoubky prořežou, je čas na jejich údržbu. Miminko by si již od takto raného věku mělo zvykat na to, že mu občas v pusince budete „něco“ dělat. Navíc období růstu prvních zoubků je obdobím, kdy začínáme s příkrmy – a proto se na zoubcích může začít tvořit plak, který je zodpovědný za zubní kazy. Pokud má dítě pouze řezáky, stačí je otírat papírovým kapesníčkem nebo gázou. Jde o to, jejich povrch jakoby setřít.

Jak vybrat první zubní kartáček?

Jakmile vyrostou stoličky, je čas používat zubní kartáček. Začít můžete se silikonovým kartáčkem, který se navléká na prst – lépe si zvyknete na manipulaci v dětské pusince. Při nákupu „opravdového“ kartáčku dbejte na to, aby měl co nejmenší hlavičku. Popisky na kartáčcích jsou jen orientační, takže například v lékárně vám mohou dát vzorek kartáčku k osahání. Zubní pastu nemusíte zpočátku používat vůbec, když už, tak se řiďte věkovým označením.

Výměna kartáčku

Časem dochází k opotřebení kartáčku a také jeho čistících schopností. Proto je dobré kartáček měnit každých 6 až 8 týdnů.
Kdo má čistit zuby?
Vzhledem k tomu, že dítě nemá do 10 až 12 let zcela vyvinutou jemnou motoriku, nedokáže zvládnout správnou techniku čištění zubů. To ale neznamená, že je vše na rodičích. Nechte svou ratolest, aby si zuby vyčistila, pak zkontrolujte, jak jsou hladké a lesklé a případně je dočistěte. Stejně jako dospělí, i děti by si měli čistit zuby dvakrát denně – po snídani a před spaním, a to minimálně 3 minuty.

První zoubky a teplota

Někdy se bolestivost může projevit také zvýšenou teplotou. V takovém případě se můžete pomoci svému dítěti pomoci prostřednictvím různých gelů, které zklidňují bolest a tím může dojít i ke snížení teploty. Po poradě s pediatrem můžete zavést také léky na snížení horečky, většinou se ale obejdete i bez nich.

Jak dlouho rostou zoubky?

Růst zoubků je velmi individuální. Zatímco některá miminka se již s prvním zubem narodí, jiným naroste první zub až v jednom roku. A všechno je v normě. Nejčastěji ale první zoubky rostou kolem šesti měsíců. Do jednoho roku naroste prvních osm zubů. Růst prvních řezáků je obvykle bez větších obtíží, teprve stoličky způsobují bolesti. Růst zubů může trvat až do dvou a půl let dítěte – ovšem i tento údaj je velice individuální.

První zoubky rostou křivě

Někdy se může zdát, že první zoubky se vyvíjí a rostou křivě. Maminky, neděste se! Pokud má miminko v puse pouze dva zoubky, tak to tak bývá u naprosté většiny dětí. Teprve když jsou zoubky všechny, samy se v pusince porovnají. Rovnátka a další úpravy se provádějí většinou až již na stálém chrupu (záleží ale na rozsahu).

Mohlo by se vám líbit...

1 Response

  1. Jana Doležalová napsal:

    Moc hezky napsaný článek, teprve nás tohle období čeká, ale doufám, že jím projdeme hladce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *