POZOR! Tomuto se při výchově raději vyhněte.

Čas čtení: 3 min.

Bohužel žádné dítě na svět nepřišlo i s návodem na to, jak jej vychovávat. Neexistují psaná pravidla pro výchovu dítěte. Jen těžko se dozvíte, co je pro vaše dítě nejlepší a co by měla dělat každá „supermáma“. Ovšem pokud patříte mezi prvorodičky a rodičovství je pro Vás nová role a tak trochu tápete, můžete se inspirovat tímto článkem.

Chvalte a netrestejte

Chválit, chválit a zase chválit! Někteří rodiče na druhou stranu provozují pouze trestání. Občas dítě okřiknout nebo jej lehce plácnout přes ruky, aby vědělo, že na vařící plotnu se nesahá, je v pořádku. Jenže věčné nadávání a tresty by u něj mohly vést k nízkému sebevědomí a doslova poznamenání na celý život, což si mnozí rodiče ani neuvědomují. Dětská dušička je velmi citlivá, nepochopí, proč jej bijete – že by pro to, že ho už nemáte rádi?! Ukažte mu naopak názorně, co je správně, jak se to dělá a rozumně mu vysvětlete, co je nebezpečné. Učte se trpělivosti!

Uvedu zde příklad: Pokud se Vaše dítě učí chodit na nočník, ale stane se nehoda a pustí to někam jinam, netrestejte ho! Je ve velmi citlivém věku. Naopak pokud si na nočník sedne a povede se mu vyprázdnit, tleskejte, jásejte, chvalte ho, jak nejvíce můžete. Dítě by mělo být pozitivně motivováno. Více o tom, jak naučit dítě na nočník bez stresu a obav naleznete v knize “JAK SE ZBAVIT PLENEK, DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“ napsala Vanda Schreierová.

Jděte svému dítěti dobrým příkladem

Ukažte mu, že můžete být jeho vzorem. Že jste ta nejlepší osoba na planetě zemi. Dělejte dobrá rozhodnutí, vychovávejte jej, jak nejlépe dokážete, ale zároveň samozřejmě všeho moc škodí. Všichni víme, že pokud je vaše role ve společnosti příliš hodná, milá a rozdavačná, jiní by toho mohli využít. Využívají ostatní, vše jim projde, životem jen tak proplouvají a mají tu superschopnost být vypočítaný. Je na vašich preferencích, kterou cestou se vydáte.

Čtěte svému dítěti

V současné době je čtení přímo rarita. Vybudujte u své ratolesti lásku k četbě již od raného věku. Určitě se mu to v budoucnu bude hodit. Čtení nás vzdělává (učíme se tak pravopis, je poté tedy větší pravděpodobnost, že mu ve škole diktáty nebudou dělat nejmenší problém), dopřává nám chvíli odpočinku a relaxace a rozvíjí naši fantazii. Najděte si těch pár minut před usínáním a vezměte do rukou pohádky.

Nemáte na čtení knihy zrovna čas? Zkuste mu alespoň pustit audioknihu, která mu poví hezký příběh za vás. Zkusit můžete třeba: “Pohádky z mechu a kapradí – Křemílek a Vochomůrka – kompletní Večerníček

Podporujte své ratolesti

Ať už se rozhodnou dělat jakýkoliv koníček, jít na jakoukoliv školu, stůjte na jeho straně. Uvědomte si, že je to jeho život, jeho rozhodnutí a pokud by právě tato volba nebyla šťastná – naše děti musí také zakopávat, aby se poučili ze svých chyb.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *