Mýty o císařském řezu, kterým možná věříš, ale přitom nejsou pravdivé

Čas čtení: 2 min.

Děsí tě pouhá představa, že bys musela rodit císařským řezem? Neboj se, rozhodně nejsi jediná – zatímco pro některé budoucí maminky představuje císařský řez úlevu, pro jiné je to děsivá noční můra. Možná za to z části mohou i nejrůznější mýty a povídačky, které o tomto způsobu ukončení těhotenství (ke kterému mimochodem podle statistik dojde v 25% případů) různě kolují a maminky jim často věří, i když vlastně vůbec nejsou pravdivé.

Rodila jsi poprvé císařem? Podruhé budeš rodit taky!

Že ti tohle opravdu někdo řekl? Ale no tak, přece bys tomu nevěřila! Nikde není skutečně dáno, že pokud maminka první miminko přivede na svět císařem, musí se tak automaticky stát i u druhého (nebo třetího či čtvrtého) porodu zase. Je to nepodložený mýtus, kterým se možná stresuješ úplně zbytečně. I když třeba první miminko přišlo na svět císařským řezem, to druhé už můžeš porodit přirozeně a spontánně.

Máš příliš úzkou pánev? Tak to musíš rodit císařem!

Pokud patříš mezi hubenější maminky, kterým doktor oznámil, že mají příliš úzkou pánev a ty jsi se někde na internetu (nebo kdekoli jinde) dočetla, že tím pádem musíš rodit císařem, pak tě uklidním – nemusíš. Ten, kdo někdy prohlásil, že hubené maminky musí automaticky na císaře, byl asi hodně padlý na hlavu. Ne všechny maminky, které jsou od přírody hubené, musí mít nutně úzkou pánev, takže se neboj – i když jsi možná štíhlá jako laňka, nejsi automaticky předurčena k tomu, že miminko přivedeš na svět císařem.

Je tvoje miminko v poloze koncem pánevním? Jasný císařský řez!

Miminko má dost dlouhou dobu na to, aby se otočilo hlavičkou dolů. Bohužel ne všichni drobečci tím svým maminkám udělají radost a někteří zkrátka zůstanou v poloze koncem pánevním. I když je tohle jeden z nejrozšířenějších mýtů, ani tohle nemusí nutně znamenat, že budeš rodit císařským řezem. Věř tomu nebo ne, ale ty sama si můžeš vybrat (nebo by to tak alespoň správně mělo být), jestli chceš rodit císařem, nebo jestli jsi připravena na spontánní přirozený porod. Rozhodovat můžeš i o tom, jestli lékařům dovolíš, aby zkusili miminko v děloze otočit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *