Moučnivka u kojenců – vystraší, ale nebezpečná není.

Čas čtení: 2 min.

Za toho drobečka, který ti před nějakou dobou naprosto změnil život, bys samou láskou dýchala. Věř, že úplně stejně jsem to cítila (a stále cítím) i já. Milovat své dítě nadevše a chtít pro něho jen to nejlepší je úkolem každé mámy a tohoto poslání se budeme držet celý život.

Je tedy logické, že jakmile se v pusince tvého miminka objeví bílé flíčky, vystraší tě to. Když jsem je na jazyku dcerky našla já, byla jsem strachy bez sebe. Jednoho dne jsem jí zkrátka otevřela pusinku a na jazyku našla bílé fleky. Druhé den se navíc objevily také na tvářích a na patře. Jasně, že jsem plašila a okamžitě hledala, co by to mohlo znamenat. A víš co? Byla to jenom moučnivka!

Víš, co je moučnivka?

Ptáš se, proč píšu „jenom“, když tebe ty bílé fleky tolik vyděsily? Ne neboj se, rozhodně jsem stav své holčičky nebrala na lehkou váhu, jen nyní vím, že moučnivka není nebezpečná. Přestože v první chvíli dokáže pořádně vyděsit.

Moučnivka je nemoc, kterou způsobuje kvasinka zvaná Candida. Tu máme v těle běžně úplně všichni a za normálních okolností nedělá žádnou neplechu. Jakmile ale dojde k oslabení imunity, začne se tahle potvora množit a z toho vzniká moučnivka, jež se projeví bílými flíčky v pusince děťátka. Potkat se s ní můžeš až do dvou let dítěte! Vyskytnout se samozřejmě může i pak, ale je to spíše výjimečný stav.

Neboj se, určitě ji poznáš!

Všimla sis, že má tvůj malý poklad na jazyku, na tvářích nebo na dásních bílé flíčky? Pak jsi je možná v první chvíli zaměnila s povlakem, který způsobuje mléko – ať už to mateřské, nebo umělé. Když se miminko napije mléka, mohou se mu drobné flíčky v pusince vytvořit a nic to neznamená. Jedná-li se ale o moučnivku, určitě to poznáš. Jak? V raném stádiu nemoci jdou fleky lehce setřít, později ulpívají na sliznici a drží tam, potvory.

Miminko to nebolí

Určitě si teď pohráváš s myšlenkou, jestli je moučnivka bolestivá. Žádná máma nechce, aby její dítě něco bolelo a věř, že je to naprosto v pořádku. Uklidním tě – moučnivka sice připomíná afty, o kterých je známo, že jsou hodně bolestivá. Moučnivka ale naštěstí vůbec nebolí a váš drobeček o ní určitě nemá ani tušení. Objevit se ale mohou bolesti bříška, které mohou moučnivku doprovázet, miminko pak může být neklidné a více plačtivé.

K lékaři s tímto onemocněním utíkat nemusíš. Flíčky do pár dní odezní samy. Pokud se ale bílý povlak více rozšíří a napadne celou pusinku – patro, dásně, tváře – pak vezmi dítko a zajdi s ním k lékaři, který ti předepíše vhodné léky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *