Preeklampsie – nebezpečný stav, který ohrožuje maminku i miminko

Čas čtení: 2 min.

Když se řekne preeklampsie, nejedna maminka netuší, o co vlastně jde. Preeklampsie je přitom poměrně závažné onemocnění postihující pouze těhotné ženy, které bys rozhodně neměla brát na lehkou váhu. V těhotenství dokáže potrápit cca 6 % budoucích maminek a kromě nich straší i gynekology. Když se preeklampsie neléčí a nehlídá, může uškodit nejen tobě, ale i tvému miminku.

Jak se nemoc projevuje?

Preeklampsie v těhotenství je onemocnění, které se u každé budoucí maminky může projevit trochu jinak. Rozhodně neplatí, že musíš pociťovat všechny možné příznaky najednou. Mezi nejčastější projevy patří vysoký krevní tlak, zvýšené množství bílkovin v moči, což pozná tvůj doktor, který ti moč při každé návštěvě kontroluje, potrápit tě mohou oteklé ruce i obličej, můžeš vidět rozostřeně nebo zaznamenat jinou poruchu zraku. Může se ti chtít zvracet, mezi příznaky patří ještě mdloby, podrážděnost a celkový neklid. Ale jak říkám – nemusíš mít všechny příznaky najednou, můžeš mít třeba jen dva nebo tři z nich, přesto bys svůj stav neměla podceňovat.

Víš, jak se často říká: lepší jet 10x zbytečně k lékaři, nežli 1x pozdě. Tak na to pamatuj.

Nejsi náhodou riziková skupina?

Některé maminky mají vyšší riziko, že se u nich preeklampsie v těhotenství objeví – spadají totiž do rizikových skupin. Jednou rizikovou skupinou jsou maminky mladší 20ti let a druhou rizikovou skupinou jsou maminky starší 40ti let. Pokud čekáš dvojčátka, trojčátka nebo se tě zkrátka týká vícečetné těhotenství, pak máš rovněž vyšší šanci, že tě preeklampsie potrápí.

Navíc máš-li třeba cukrovku, vysoký krevní tlak nebo tě trápí nadváha, pak i tohle může být důvodem pro vyšší riziko vzniku preeklampsie – měla bys to vědět.

Jak se preeklampsie léčí?

Určitě chodíš na pravidelné prohlídky k lékaři, který ti při každé návštěvě kontroluje moč kvůli bílkovinám, tu a tam odebere krev a měří ti tlak. To je jedině dobře, protože díky těmto preventivním opatřením se dá na preeklampsii přijít včas.

Moje kamarádka na sobě nepociťovala žádné příznaky preeklampsie a nevolnost přisuzovala tomu, že je těhotná. Zkrátka jí bylo trochu nevolno a motala se jí hlava, tak se to snažila lidově řečeno vyležet. Pár dní na to šla na kontrolu, kde jí právě z moči a vyššího tlaku objevili preeklampsii – přišlo se na to včas a ona i malá holčička byly v pořádku. Takže určitě nepodceňuj pravidelné kontroly.

Úplně nejhorším scénářem, kterým tě nechci strašit, ale který přeci jen může nastat, proto bys to měla vědět, je vyvinutí preklampsie v HELP syndrom, ze kterého se může vyklubat ještě závažnější eklampsie – v takovém případě je nutné provést neodkladný císařský řez.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *