Jaká jsou rizika umělého oplodnění? Je třeba se bát?

Čas čtení: 2 min.

Umělé oplodnění se pro mnoho párů stává jediným způsobem, jak spolu mít dítě. Víte, ale jaká jsou rizika umělého oplodnění? V současné době k umělému oplodnění přistupuje stále více párů, jedním z důvodů může být pokročilejší věk maminek, který se oproti věku našich matek a babiček posunul v průměru až o deset let. Avšak ani tato metoda se nevyhýbá všem rizikům. Na druhou stranu, když už se měsíce či dokonce roky snažíte o miminko, nedokáže vás zastavit vůbec nic.

Častý výskyt dvojčat

Aby měla metoda umělého oplodnění větší pravděpodobnost úspěchu, často dochází k tomu, že se přenáší více než jedno embryo. Výsledkem pak je velmi časté vícečetné těhotenství, které vede hned k několika dalším rizikům: nízká porodní váha miminek, vyšší výskyt vrozených vad a podobně. Toto je ale rizikem u vícečetného těhotenství jak umělého, tak přirozeného oplodnění.

Potraty

Pokud bychom srovnali přirozené oplodnění s tím umělým, pak musíme konstatovat, že míra potratovosti je u umělého oplodnění lehce vyšší. Jedná se ale o velice zanedbatelné číslo (uvádí se 12 až 15 % těhotenství, která končí potratem). Problémem ale je, že s věkem riziko potratu stoupá, a na umělé oplodnění se většinou dají ženy, které již mají více než třicet let. Například žena po čtyřicítce už má velmi malou pravděpodobnost na otěhotnění. Rizika umělého oplodnění tu budou vždycky a tak je důležité myslet pozitivně a snažit se na nezdary příliš nemyslet.

Genové mutace

Na začátku je potřeba říct, že i když se odborníci snaží vybrat to nejlepší embryo, není to zárukou, že se dítě narodí zdravé. Z embrya se totiž může vyzkoumat pouze jeden chromozom ze všech 23 párů. Na základě této jediné buňky se rozhoduje, zda je embryo zdravé či nikoliv. A bohužel tato metoda ještě není dokonalá. Riziko genové mutace však nepřevyšuje pravděpodobnost vzniku genové mutace u přirozeného otěhotnění.

Hyperstimulace ovarií (OHSS)

Ženy musí před samotným odběrem vajíček přijímat hormony. Ty je nutné vpíchnout si do břicha. A právě tyto hormony jsou příčinou další nepříjemnosti spojené s umělým oplodněním: může vzniknou hyperstimulace ovarií, která se projevuje bolestivým zvětšením vaječníků a hromaděním tekutiny v dutině břišní. Tento stav je provázen nevolnostmi a častým zvracením.

Umělé oplodnění patří mezi jednu z posledních možností, jak otěhotnět. Občas to chce pouze vytrvat a nepřestávat to zkoušet, navíc existuje množství rehabilitačních metod, které vám mohou pomoci otěhotnět přirozeně. Pokud se snažíte otěhotnět může vám zvýšit šance také správná strava.

Rizika umělého oplodnění – je třeba se bát?

Bohužel, všechno má svá pro a proti. Umělé oplodnění je oproti tomu přirozenému značně psychicky náročnější, na druhou stranu, pokud se pár jednou rozhodne pro dítě, nic ho nezastaví. Ani přirozené oplodnění se nevyhýbají rizikům. A i když je umělé otěhotnění sledováno více, není míra nebezpečí genetických chorob ani výskytu jiných anomálií vyšší, než u přirozeného početí. Úspěšné páry se shodují na tom, že to stálo za to.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *